Niedobór witamin A i E u drobiu

Witamina A u drobiu uczestniczy w procesach przemiany materii, widzenia, przeciwdziałania rozwoju zakażenia a odpowiednia jej ilość jest niezbędna do utrzymania prawidłowej czynności skóry i błon śluzowych.

W przypadku nawet niewielkiego obniżenia jej ilości dochodzi do wyraźnych objawów chorobowych takich jak: zmniejszenie grubości skóry, zaburzenia rozwoju upierzenia, rogowacenia naskórka. Staje się ona ciemna, sucha a pióra wypadają. Spojówki są wyschnięte oraz dochodzi do ślepoty zmierzchowej. Ścieńczeniu ulega także nabłonek jelit, co może powodować biegunki Może także dochodzić do zaburzeń w układzie nerwowym. U kur stad reprodukcyjnych dochodzi do obniżenia płodności. Wszystko to prowadzi do ułatwienia wnikania drobnoustrojów chorobotwórczych, wyraźnie zwiększa się podatność na zakażenia zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym. Częściej dochodzi do ujawnienia się chorób takich jak: zakaźne zapalenie nosa, białej biegunki piskląt, salmonellozy, kokcydiozy, mykoplazmozy. U młodych ptaków występuje zahamowanie wzrostu, obserwuje się chwiejny chód, niezborność ruchów, obrzęk i bolesność powiek, a następnie zakażenia wtórne i zwiększone upadki.

Profilaktyka i leczenie opiera się na kontroli i wzbogaceniu paszy w witaminę A. witamina E- jest rozpuszczalnym w tłuszczach przeciwutleniaczem, chroni błony komórkowe przed szkodliwym oddziaływaniem na nie wolnych rodników. Podnosi także odporność organizmu na zakażenia wirusowe i bakteryjne. Jest także niezbędna do prawidłowego funkcjonowania komórek mięśniowych i nerwowych. Ma także wpływ na płodność i reprodukcję drobiu.

Objawy wynikające z niedoboru witaminy E nie są konsekwencją zbyt małej ilości w paszy, ale spowodowane są nadmiarem związków utleniających, które kumulują się w organizmie. Klinicznie w zależności od wieku obserwujemy:

  • zarodki zamierają w pierwszym tygodniu lęgu
  • u kurcząt w wieku 2-8tyg. zwyrodnienie móżdżku objawiające się niechęcią do ruchu, sztywną postawą ciała, niezbornością, później dochodzą drgawki, wykręcanie głowy, niedowładem nóg i skrzydeł. Po kilku dniach choroba kończy się śmiercią.
  • u drobiu dorosłego dochodzi do obniżenia płodności- niski procent zapłodnienia i wylęgowości
  • u kogutów dochodzi do zwyrodnienia a nawet zaniku jąder

Profilaktyka i leczenie:

Stała profilaktyczna suplementacja sprawdzone rozwiązania to QuatroAD3EK dodatkowo wzbogacony preparat w witaminę D3 i K, Chick Start.

Quatro AD3EK
Quatro AD3EK

Zestaw witamin tłuszczowych dla drobiu.

Zobacz
D3 Forte CaMg
D3 Forte CaMg

Najlepsza D3 na rynku z magnezem, wapniem, fosforem i cynkiem.

Zobacz
Chick Start
Chick Start

Dostarcza odpowiednio zbilansowaną dawkę witamin, aminokwasów egzogennych i minerałów.

Zobacz